Trądzik u nastolatków

Categories: Zdrowie

Trądzik jest jednym z najczęstszych problemów nastolatków dotykających prawie siedemnaście milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych. Trądzik to nic innego jak zaburzenie obejmujące gruczoły łojowe i mieszki włosowe. Trądzik wynika z zatykania się gruczołów łojowych, co prowadzi do powstawania wyprysków i cyst. Stan zwykle zaczyna się wraz z początkiem dojrzewania. Zgodnie z faktami, gdy nastolatki osiągają dojrzałość płciową, androgeny zwane również męskimi hormonami płciowymi są produkowane w dużej ilości, co prowadzi do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, co skutkuje produkcją sebum w dużych proporcjach.

Sebum, który jest niczym innym jak olejem, jest produkowany przez gruczoły łojowe, które wędrują na powierzchnię skóry przez mieszki włosowe. Ale komórki skóry blokują mieszki włosowe, co powoduje również zablokowanie oleju. Kiedy te mieszki włosowe są zablokowane, powoduje to rozwój bakterii skóry znanych jako Propionibacterium Acnes w mieszkach, co z kolei powoduje obrzęk skóry zwany trądzikiem. Jeśli mieszki włosowe są częściowo zablokowane, powstają zaskórniki. Jeśli mieszki włosowe są całkowicie zablokowane, powodują zaskórniki. Ale jeśli te zatkane mieszki włosowe nie są leczone, ostatecznie pękają, powodując, że olej, bakterie i komórki skóry rozlewają się na skórę, powodując podrażnienie i powstawanie pryszczów. Trądzik może być zarówno płytki, jak i głęboki u różnych osób, w zależności od rodzaju skóry i ilości wytwarzanego sebum.

Przyczyny powstawania trądziku mogą być różne. Oprócz wzrostu poziomu hormonów związanego z dojrzewaniem można to również przypisać pewnym innym czynnikom, takim jak przyjmowanie leków zawierających lit, barbiturany i kortykosteroidy. Trądzik może być również spowodowany nadmiarem tłuszczu i oleju w skórze głowy, ponieważ olej spożywczy i stosowanie niektórych kosmetyków może faktycznie złagodzić problem z trądzikiem. Problem trądziku często jest dziedziczony. Problem z trądzikiem pogarsza się, jeśli pryszcze są ściskane lub szorowane zbyt mocno.

Trądzik może powstać w każdym miejscu ciała, ale najczęściej powstaje w obszarach, gdzie gruczoły łojowe są obecne w dużych ilościach, takich jak twarz, klatka piersiowa, ramiona, szyja i górna część pleców. Objawy mogą różnić się w zależności od osoby, ale często spotykanymi objawami są: tworzenie się zaskórników, zmian wypełnionych ropą, które są bardzo bolesne i wreszcie guzki. Czasami można się pomylić, ponieważ objawy trądziku mogą przypominać inne stany skóry i zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w tym scenariuszu.

Obecnie dostępnych jest wiele metod leczenia trądziku. Podstawowym celem zabiegu jest redukcja blizn i lepszy wygląd. Istnieją różne metody leczenia, a lekarz decyduje, jakiego konkretnego leczenia potrzebujesz na podstawie: stopnia problemu z trądzikiem, wieku, historii choroby, ogólnego stanu zdrowia, tolerancji na określone leki i procedury, oczekiwań i, co nie mniej ważne, preferencji pacjentów.

Leczenie trądziku dzieli się na miejscowe i ogólnoustrojowe terapie lekowe, które podaje się w zależności od stopnia nasilenia. W niektórych przypadkach połączenie obu metod może być sposobem na leczenie trądziku. Leki miejscowe to nic innego jak kremy, żele, balsamy, roztwory itp. przepisywane pacjentom w celu leczenia trądziku. Niektóre przykłady leków miejscowych to: nadtlenek benzoilu, który zabija bakterie Propionibacterium Acnes, antybiotyki pomagają zatrzymać lub spowolnić wzrost bakterii, a także zmniejsza stan zapalny, Tretinoina pomaga w powstrzymaniu powstawania nowych zmian trądzikowych, a Adapalen zmniejsza powstawanie zaskórnik.

Ogólnoustrojowe terapie lekowe obejmują przepisywanie antybiotyków ogólnoustrojowych przede wszystkim w leczeniu trądziku o naturze od umiarkowanego do ciężkiego. Przykładami przepisanych antybiotyków są doksycyklina, erytromycyna i tetracyklina. W niektórych przypadkach nastolatkom z poważnymi problemami z trądzikiem przepisuje się doustny lek o nazwie izotretynoina, który powoduje kurczenie się gruczołów łojowych wytwarzających olej. Wyniki są całkiem dobre i prawie dziewięćdziesiąt procent nastolatków odnosi sukcesy z tym lekiem doustnym. Ale lek ma poważne skutki uboczne, dlatego bardzo ważne jest, aby przed użyciem skonsultować się z lekarzem.

«
»